Tatranská horská služba
dobrovoľný zbor, o.z.

Aktuality

6.11.2015 - Účasť na medzinárodnom kongrese ICAR 2015

V dňoch 13. – 17. októbra 2015 sa naši členovia RNDr. Oleg Ďuriš a Robert Bednařík zúčastnili medzinárodného kongresu horských služieb ICAR 2015 v Killarney v Írsku. Kongresu sa zúčastnilo celkom 425 delegátov z rôznych záchranárskych organizácií z 30 krajín celého sveta.
Hlavnou témou kongresu bola problematika zameraná na „Ľudský faktor a chyby v rozhodovacom procese“ pri záchrane v horách.
Účastníci kongresu pracovali v štyroch komisiách – pozemná záchrana, lavínová záchrana, letecká záchrana a komisia horskej medicíny. Naši členovia sa angažovali v komisii pozemnej záchrany /Oleg Ďuriš/ a v komisii leteckej záchrany / Robert Bednařík/. Počas jednaní komisií zaznelo veľa zaujímavých a podnetných prezentácií a odporúčaní týkajúcich sa postupov pri záchrane v horách. Veľmi cenná bola aj vzájomná výmena skúseností počas workshopov a praktických ukážok.
Súčasťou bohatého programu kongresu boli rozbory nehôd, správy zo záchranných akcií, nová metodika a štatistika pri používaní lavínových airbagov, testy lavínových vyhľadávačov, ukážky záchrany zo steny systémom dvoch statických lán / Oregon USA/ s použitím lán Dynamee /Poľsko/. Veľký záujem vyvolala prezentácia nedávneho leteckého nešťastia letu Germanwing vo Francúzsku v marci tohto roku a následná záchranná akcia, ktorá prebiehala v exponovanom horskom teréne, ako aj postupy pri komunikácii pozemného záchranného tímu s posádkami vrtuľníkov, certifikácia postrojov používaných pri leteckej záchrane, ako aj nové odporúčania pri resuscitácii primárne podchladeného pacienta.
V závere kongresu boli prijatí do ICARu noví členovia. Po jeho skončení obaja naši členovia vystúpili na najvyšší vrch Írska Carrauntoonhill v pohorí Macgillycuddy´s.
Podrobnejšia informácia o priebehu kongresu bude našim členom podaná počas nadchádzajúceho sústredenia.
6.11.2015
Späť

Prihlásenie

meno
heslo:

Copyright (c) MAXIMA DATA 2008-2022